هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا

هزینه های تحصیل از اولین نگرانی های افراد هنگام مهاجرت تحصیلی است. اگر کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده اید و در مورد هزینه های تحصیل در کانادا نگران هستید، این مقاله می تواند به تعداد زیادی از سوالاتتان پاسخ دهد.

با کمی مطالعه و تحقیق در مورد مهاجرت تحصیلی به کانادا متوجه می شوید که هزینه های تحصیل در کانادا نسبت به هزینه های تحصیل در کشور های  انگلیسی زبان بزرگ دیگر مثل آمریکا، انگلیس و استرالیا پایین تر است. بورسیه های تحصیلی و مشاغل دانشجویی به شما کمک می کنند تا از پس هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا برآیید.

البته باید به این موضوع هم فکر کنید که اگر اتفاقی پیش آمد، نتوانستید بورسیه تحصیلی بگیرید یا درآمد مشاغل دانشجویی کافی نبود، چطور باید هزینه های تحصیل در کانادا را بپردازید؟ آیا درآمد یا پس انداز شما، برای هزینه های تحصیل در کانادا کافی است؟ پشتوانه ای برای پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا دارید؟ این ها سوالات مهمی است که باید جواب آن را پیش از اقدام به مهاجرت پیدا کنید.

شهریه دانشجویان بین المللی در کانادا

شهریه دانشگاه از مهم ترین هزینه های تحصیل در کانادا است. با این که شهریه دانشگاه های کانادا از شهریه دانشگاه های بزرگ ترین کشورهای انگلیسی زبان (یعنی انگلیس، آمریکا و استرالیا) کمتر است اما نسبت به سایر کشور ها شهریه بیشتری دارند.

دانشجویان بین المللی باید شهریه خیلی بیشتری نسبت به دانشجویان کانادایی یا تحت پوشش و حمایت دولت کانادا، بپردازند. علاوه بر این شهریه دانشگاه های کانادا به عوامل دیگری همچون مقطع تحصیلی، رشته و دانشگاه محل تحصیل بستگی دارد.

متوسط شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی در سال تحصیلی ۲۰۲۰ - ۲۰۱۹، رشد ۷/۶ درصدی و در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری رشد ۴/۴ درصدی داشته است. شهریه که برای دانشجویان بین المللی تشکیل دهنده بخش قابل توجهی از هزینه های تحصیل در کانادا است، در مقطع کارشناسی حدود ۲۹,۷۰۰ دلار کانادا در سال و برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری حدود ۱۷,۷۰۰ دلار کانادا در سال است.

 

البته لازم به ذکر است که هزینه های تحصیل در کانادا در رشته های علوم انسانی، کسب و کار، مدیریت و هنر پایین تر از مقدار متوسط و در رشته های مهندسی و پزشکی بالاتر از آن است.

در کانادا نیز مثل سایر کشورها دوره مدیریت ارشد اجرایی یا  EMBA بیشترین شهریه را دارد (به طور متوسط حدود ۶۶۷۰۰ دلار کانادا) و شهریه دوره های معمولی مدیریت اجرایی یا MBA به طور متوسط حدود ۳۸۹۵۰ دلار کانادا است.


دانشگاه آلبرتا یکی از برترین دانشگاه‌های کانادا است که در شهر ادمونتون مرکز استان آلبرتا واقع شده است و بهترین انتخاب برای تحصیل در کانادا در رشته های علوم انسانی است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد دانشگاه آلبرتا و ۹ دانشگاه برتر دیگر کانادا در سال ۲۰۲۰ این مقاله را مطالعه کنید.

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)

بورسیه تحصیلی کانادا

بورسیه تحصیلی کانادا مثل اکثر بورسیه های دیگر کشور ها بیشتر به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و دکتری تعلق می گیرد. با این حال تعداد اندکی بورسیه تحصیلی هم برای دانشجویان کارشناسی وجود دارد که اگر واجد شرایط دریافت آن باشند، می تواند کمک هزینه خوبی برای هزینه های تحصیل در کانادا باشد.

نکته مهم در مورد بورسیه تحصیلی کانادا این است که کانادا بر خلاف کشورهایی مثل انگلیس، آلمان، استرالیا یا ... بورسیه‌های تحصیلی کم تری را به دانشجویان بین المللی اختصاص می دهد. دولت کانادا از دانشجویانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، انتظار دارد بتوانند منابع مالی خوبی برای پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا داشته باشند.

بورسیه تحصیلی کانادا انواع مختلفی دارد. مطالعه این مقالات در وبسایت پارس رادین به شما اطلاعات کامل و خوبی در مورد انواع بورسیه تحصیلی به طور کلی و بورسیه های تحصیلی کانادا و شرایط دریافت آن ها می دهد.

هزینه های زندگی در کانادا

هزینه های زندگی از هزینه های تحصیل در کانادا جدا نیستند. هنگام فکر کردن به مهاجرت تحصیلی به کانادا باید هزینه های زندگی در کانادا را نیز برآورد کرده باشید. برای زندگی در کانادا به جز شهریه دانشگاه به ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه نیاز دارید.

درست است که هزینه زندگی در شهرهای کوچک کانادا کم تر از شهرهای بزرگ است اما به همان نسبت یافتن شغل هایی با درآمد مناسب و ساعت کاری خوب نیز سخت تر می شود. اگر از ایران به قصد تحصیل در کانادا به این کشور می روید نیاز به یک سرمایه و پس انداز اولیه دارید تا در ماه ها و سال اول اقامت به شما در گذران هزینه های تحصیل در کانادا کمک کند.

دولت کانادا نیاز دارد از تمکن مالی شما جهت پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا و زندگی در این کشور برای سال اول مطمئن شود. به همین دلیل هنگامی که درخواست ویزای تحصیلی خود را برای سفارت ارسال می‌کنید باید یک حساب بانکی داشته باشید که در آن مقدار مشخصی پول باشد. مقداری که با توجه به وضعیت تاهل و تعداد همراهان شما متفاوت است.

  • اگر مجرد هستید باید شهریه سال اول دانشگاه و ۱۲ هزار دلار دیگر در این حساب داشته باشید.

  •  اگر متاهل هستید و با همسر خود به کانادا می‌روید باید علاوه بر شهریه سال اول دانشگاه، ۱۸ هزار دلار دیگر سپرده داشته باشید.

  • و در صورتیکه که علاوه بر همسرتان، فرزندان زیر سن قانونی شما، همراهیتان می کنند، باید به جز شهریه سال اول دانشگاه،‌۲۲ هزار دلار داشته باشید.

داشتن این مقدار پول به دولت کانادا این اطمینان را می‌دهد که شما قرار نیست در پرداخت هزینه های تحصیل در کانادا و زندگی در این کشور دچار مشکل شوید.

برخی از هزینه‌های زندگی در کانادا

در جدول زیر برخی از ضروری ترین هزینه های زندگی در کانادا را آورده ایم. هزینه هایی که اطلاع از آن ها دید خوبی از قیمت ها و هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا به شما می دهد.

اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۸۵۹ دلار کانادا‌
اجاره آپارتمان یک خوابه اطراف شهر ۶۸۱ دلار کانادا
۵۰۰ گرم سینه مرغ ۸ دلار کانادا
۱۲ عدد تخم مرغ ۵/۲۳ دلار کانادا
۱ کیلو گرم گوجه فرنگی ۵ دلار کانادا
۱ کیلو گرم سیب ۴/۲۴ دلار کانادا
ا کیلو گرم سیب زمینی ۲/۶۷ دلار کانادا
نان ۳/۱۲ دلار کانادا برای یک روز دو نفر
۱ کیلو گرم برنج ۵ دلار کانادا
 

کار دانشجویی حین تحصیل در کانادا

 

شما می توانید بخشی از هزینه های تحصیل در کانادا را با کار دانشجویی تامین کنید. تمام دانشجویانی که مشغول تحصیل در کانادا هستند اجازه دارند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. البته ساعات مجاز کار دانشجویان در تعطیلات تابستان دو برابر می‌شود و به ۴۰ ساعت در هفته می‌رسد.

با این همه درآمد شما از این کارهای دانشجویی و پاره وقت تنها می تواند پایه هزینه های تحصیل در کانادا و زندگی در این کشور را فراهم کند. یک زندگی خوب و راحت در کانادا به یک بورسیه تحصیلی قوی و خوب یا حمایت مالی خانواده نیاز دارد.

مشاورین متخصص ما در پارس رادین با بیش از یک دهه سابقه در اعزام دانشجو به اقصی نقاط دنیا، آماده ارائه خدمات مشاوره ای به دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا هستند. ما با بررسی شرایط و مدارک شما، بهترین گزینه ها برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل را به شما معرفی خواهیم کرد

تماس با ما

  • شماره تماس: 88790181-021
  • شماره تماس: 88791340-021
  • ایمیل: Info@persianradin.com
  • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

    کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد