بورسیه اراسموس

بورسیه اراسموس

بورسیه اراسموس که نام کامل آن بورسیه اراسموس موندوس Erasmus Mundus است، برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است.

در سال ۱۹۸۷ اتحادیه اروپا برنامه‌ای را تدوین کرد که در آن می‌بایستی دانشگاه‌های اروپایی با اعطای بورسیه ‌های تحصیلی، نیروی انسانی جوان از کشورهای غیر اروپایی جذب کنند. این برنامه که برنامه اراسموس نام گرفت که برگرفته شده از نام دِسیدِریوس اِراسموس (Desiderius Erasmus) (تولد ۲۷ اکتبر ۱۴۶۶ - درگذشته ۱۲ ژوئیه ۱۵۳۶) دانشمند و فیلسوف و ادیب هلندی و یکی از علمای مشهور قرن پانزدهم میلادی است.

موفقیت بورسیه اراسموس به حدی بود که برنامه‌ای مشابه به نام SOCRATES programme نیز در سال ۱۹۹۴ دایر شد که تا سال ۱۹۹۹ ادامه یافت. 

بروسیه اراسموس یکی از مشهورترین و معتبرترین بورسیه های تحصیلی در حوزه اتحادیه اروپا به شمار می رود و همواره یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویان و محققان ممتاز از سرتاسر دنیا می باشد. به همین دلیل در این مقاله به معرفی و شرایط دریافت بورسیه اراسموس موندوس می پردازیم.

برای تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی نیاز به گذارندن دوره A-Level یا دوره Foundation در انگلیس دارید. اما هر یک از این دوره ها چیستند؟ چه زمانی باید در دوره A-Level شرکت کنیم و چه زمانی در دوره Foundation؟ هر یک از این دوره ها ما را برای شرکت در چه رشته هایی آماده می کند؟ در این مقاله پاسخ این سوال و بسیاری از سوال های دیگری که برای شما پیش آمده را خواهیم داد.

بورسیه اراسموس موندوس

شما می‌توانید با تحصیل در خارج از کشور از طریق بورسیه اراسموس موندوس مهارت‌های ارتباطی، زبانی و بین فرهنگی خویش را تقویت نموده و با گسترش مهارت خویش با موفقیت وارد بازار کار آینده شوید. طی این برنامه دانشجویان می‌توانند در دوره‌های کوتاه مدت در دانشگاه‌های اروپایی تحصیل کنند و از مزایا و امکانات آن‌ها بهره مند گردند.

بورسیه اراسموس موندوس عموماً به متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می شود و برای مقطع کارشناسی خدمات بسیار محدودی ارائه می کند.

کسانی که به تحصیل در خارج از کشور علاقه‌مند هستند، می‌دانند که بورسیه تحصیلی برای متقاضیان کارشناسی ارشد به راحتی قابل دستیابی نیست. اما هر ساله کنسرسیوم اراسموس ماندوس، به عنوان یک بورسیه اروپایی، بورسیه‌های تحصیلی متنوعی تحت عنوان بورسیه اراسموس ماندوس به متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا اعطا می‌کند. بورسیه اراسموس ماندوس در هر سال منابع مالی برای اعطای بورسیه تحصیلی به ۲۵۰ رشته دکترا و ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد را فراهم می‌آورد. همچنین اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها هم می‌توانند برای دریافت بورسیه اراسموس ماندوس اقدام کنند. این بورسیه تحصیلی عمدتا برای تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می‌شود و به ندرت علاقه‌مندان اخذ مدرک کارشناسی از مزایای بورسیه اراسموس ماندوس بهره‌مند می‌شوند.

ارزش بورسیه اراسموس

بورسیه تحصیلی اراسموس موندوس شامل دریافتی ماهانه، هزینه های مسافرت و بیمه دانشجویان می باشد. میزان بورسیه می تواند بر طبق سطح تحصیلات، مدت تحصیل و ملیت دانشجویان متغیر باشد.

متقاضیان برای دریافت این بورسیه تحصیلی به دو گروه تقسیم می شوند:

 • گروه اول) شهروندان همه کشورها به جز کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، ایسلند، نروژ و لیختنشتاین. برندگان این بورسیه در این گروه ماهانه ۱۰۰۰ یورو به علاوه ۴۰۰۰ یورو در آغاز سال و همچنین بیمه درمانی دریافت می‌کنند.

 • گروه دوم) شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، سوئیس، ایسلند، نروژ و لیختنشتاین و همچنین همه کسانی که در ۵ سال اخیر حداقل یک سال در این اتحادیه کار یا تحصیل کرده‌اند. برندگان بورسیه در این گروه ماهانه ۵۰۰ یورو به علاوه ۱۵۰۰ یورو در آغاز سال و همچنین بیمه درمانی دریافت می‌کنند. تقریبا ۷ بورسیه هر سال برای تخصص‌های مختلف در نظر گرفته می‌شود.

تحصیل در دانمارک با توجه به اینکه زندگی در این کشور بسیار لذت بخش است، طرفداران بسیاری دارد و گاه دانشجویان ایرانی سطح رفاه عالی در این کشور را به تحصیل در دانشگاه های بهتر در سایر کشورها ترجیح می دهند. تحصیل در دانمارک تحصیل در یکی از مرفه ترین کشورهای دنیاست. شما با تحصیل در دانمارک زمینه زندگی در یکی از بهترین کشورهای دنیا را فراهم خواهید کرد.

ارزش بورسیه اراسموس

مدارک لازم برای دریافت بورسیه اراسموس

برای دریافت بورسیه اراسموس موندوس، شما به مدارک زیر نیاز دارید:

۱. داشتن ترجمه مدارک و ریزنمرات تحصیلی
۲. داشتن انگیزه نامه
۳. داشتن دو توصیه نامه
۴. داشتن رزومه
۵. داشتن حداقل نمره در آیلتس یا تافل
۶. داشتن حداقل نمره در آزمون GRE یا GMAT (با توجه به رشته مد نظر)

شرایط دریافت بورسیه اراسموس

 • تحصیل در اغلب این رشته‌ها به زبان انگلیسی است. دوره‌های آموزش زبان در کشور محل تحصیل رایگان خواهد بود.
 • آخرین مهلت ثبت نام سالانه برای دریافت این بورسیه بسته به رشته انتخابی، از ماه دسامبر تا فوریه متغیر می باشد.
 • مراحل اخذ پذیرش شامل مرحله ارسال مدارک و درخواست برای دریافت بورسیه و مرحله مصاحبه آنلاین می باشد.
 • حداکثر زمان مجاز برای تحصیل هر دانشجو 5 سال است.
 • دریافت کنندگان این بورسیه در طول تحصیل خود حداقل باید در 2 کشور اروپایی تحصیل کنند.
 • مدارک کارشناسی ارشد و دکترای تحت پوشش این برنامه به صورت مشترک و از سوی کشورهایی که متقاضی در آنها تحصیل کرده است صادر می شود.
 • دانشگاه ها و مراکز علمی مشارکت کننده در این برنامه خدمات متنوعی به دانشجویان از قبیل مشاوره و پیدا کردن محل زندگی ارائه می کنند.
 • بعد از پایان دوره دانشجو هیچ تعهدی نسبت به برنامه نخواهد داشت. اگرچه در صورت نیمه کاره رها کردن تحصیلات خود جریمه خواهد شد.

بورسیه تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند، مهم است. در این مقاله سعی می کنیم به سوالات شما در خصوص انواع بورسیه تحصیلی استرالیا، ‌شرایط دریافت آن ها، نحوه دریافت و هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی استرالیا، پاسخ دهیم.

دریافت بورسیه اراسموس

دریافت بورسیه اراسموس

هدف بورسیه Erasmus Mundus جذب دانشجویان و اعضای هیات علمی نخبه جهان و تشویق آن‌ها برای تحصیل و پژوهش در اتحادیه اروپا است تا از این طریق جایگاه تحصیلات عالی اروپا را در جهان افزایش دهند. به طور کلی این بورسیه تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی در نظر گرفته می‌شود و به ندرت علاقه‌مندان اخذ مدرک کارشناسی می توانند از این بورسیه استفاده نمایند.

در پروژه EMA Erasmus Mundus students and Alumni Association هزار دانشگاه در ۱۷۰ رشته با ۱۲ هزار دانشجو از ۱۴۰ کشور مختلف فعالیت می کنند و در این پروژه تنها یکی از دانشگاه ها وظیفه اعطای مدرک به دانشجو را دارد. علاوه بر این، ۸۵ درصد دوره های علمی این پروژه به زبان انگلیسی است و در پروژه اراسموس برنامه ای جامع تدوین شده که دانشجویان از تمام کشورهای جهان بتوانند در این دوره ها شرکت کنند. دانشجویان ایرانی ظرف چند سال اخیر، موفق شدند تا از این برنامه تحصیلی استفاده کنند و بیش از 500 دانشجو از دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال اخیر توانسته اند بورس اراسموس دریافت کنند.

در مجموع برنامه ERASMUS توانست ۱٫۵ میلیون دانشجو را راهی اروپا نماید که این در نوع خود موفقیت بزرگ برای این قاره محسوب می شود. هم اکنون بورس‌های تحصیلی این برنامه‌ها از معتبرترین بورس‌های تحصیلی در جهان محسوب شده و به دلیل توجه خاص کشورهای اروپایی به این برنامه‌ها، فارغ التحصیلان این برنامه‌ها از فرصت‌های شغلی خوبی در اروپا و حتی کشورهای آمریکا و کانادا برخوردارند.

برای یافتن بورسیه اراسموس در مقطع دکترا در حوزه تخصصی خود به وبسایت اختصاصی کمیسیون اروپا و برای بورسیه اراسموس در مقطع کارشناسی ارشد به بخش EMJMD Catalogue سایت اتحادیه اروپا مراجعه و بورسیه های موجود را بررسی نمایید.

تیم پارس رادین که بیش از ۱۳ سال سابقه در اعزام دانشجو به اروپا دارد، آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد بورسیه اراسموس موندوس است. کافیست با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد