آزمون GMAT

آزمون GMAT

آزمون GMAT برای دانشجویان رشته های مدیریت مالی، مدیریت اجرایی، اقتصاد، حسابداری و MBA علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور یکی از موضوعات بسیار مهم است؛ چرا که نمره آزمون GMAT در اخذ پذیرش این رشته ها بسیار حائز اهمیت است.

آزمون GMAT که مخفف Graduate Management Admission Test می باشد، امروزه یکی از مهم‌ترین ابزارهای سنجش بخشی از توانایی‌های متقاضیان شرکت در دوره‌های MBA (Master of Business Administration) و دوره‌های نزدیک و مشابه آن نظیر MPA (Master of Public Administration) است و تقریباً هیچ مدرسه، کالج یا دانشگاه معتبر برگزار کننده این دوره‌ها نیست که ارائه نمره آزمون GMAT را به عنوان یکی از شروط بررسی پرونده متقاضی اعلام نکند.

اگر دانشجوی رشته های مدیریت مالی، مدیریت اجرایی، اقتصاد، حسابداری و MBA علاقه مند به تحصیل در خارج از کشور هستید، باید اطلاعات کامل و جامعی درباره آزمون GMAT داشته باشید. ما در این مقاله وبسایت موسسه اعزام دانشجو پارس رادین سعی کرده ایم تا درباره آزمون GMAT اطلاعات کاملی را به شما ارائه دهیم.

بورسیه اراسموس که نام کامل آن بورسیه اراسموس موندوس Erasmus Mundus است، برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است.

آزمون GMAT چیست؟

شورای پذیرش مدیریت فارغ التحصیلان مدیریت یا GMAC (Graduate Management Admission Council) یک سازمان بین المللی غیرانتفاعی مدارس کسب و کار (business schools) است که محصولات و خدمات متنوعی را به موسسات دانشگاهی و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی رشته های مدیریت ارائه می دهد. 

در سال ۱۹۵۳، GMAC با همراهی ۹ مدرسه کسب و کار تصمیم گرفتند یک آزمون استاندارد برای پذیرش دانشجویان ارائه دهند. ابتدا این آزمون تقریبا ۲۰۰۰ نوبت انجام شد اما اکنون حدودا ۲۳۰۰۰۰ بار در هر سال صورت می پذیرد. همچنین تاکنون حدود ۲۱۰۰ مدرسه و ۵۹۰۰ برنامه آموزشی در تمام جهان این تست را برگزار می کنند.

ساختار آزمون GMAT

آزمون GMAT دارای چهار بخش است:

 • ارزیابی نوشتار تحلیلی (Analytical Writing Assessment): توانایی شما در تفکر انتقادی و برقراری ارتباط ایده های شما را اندازه گیری می کند.
 • استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning): توانایی شما در تجزیه و تحلیل داده ها و ارزیابی اطلاعات ارائه شده در قالب های مختلف را اندازه گیری می کند.
 • استدلال کمی (Quantitative Reasoning): توانایی شما در تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری را با استفاده از مهارت های استدلال اندازه گیری می کند.
 • استدلال شفاهی (Verbal Reasoning): توانایی شما در خواندن و درک مطالب نوشتاری، ارزیابی استدلال ها و تصحیح مطالب نوشتاری برای مطابقت با انگلیسی استاندارد نوشته شده را اندازه گیری می کند.

آزمون GMAT به مدت 3 ساعت و 30 دقیقه طول می کشد و دو استراحت اختیاری نیز می توانید داشته باشید.

آزمون GMAT به طور مستقل هیچ توانایی خاصی را در فرد محاسبه نمی‌کند بلکه ترکیبی از توانایی‌ها و مهارت‌های متنوع که برای یک دانشجوی فعال در حوزه مدیریت امور مالی، اقتصادی و اجرایی لازم است را بررسی می‌کند. به همین دلیل آزمون GMAT دارای هیچ میزانی به عنوان نمره رد یا قبولی نیست و این مراکز آموزشی، کالج‌ها و دانشگاه‌ها هستند که هر یک به فراخور برنامه‌های آموزشی خود حداقل نمره قابل قبول را اعلام کنند لذا ممکن است فردی با داشتن یک نمره متوسط بتواند برای برخی از این مراکز تقاضای ثبت‌نام دهد و برای برخی دیگر خیر. واضح است که هر مدرسه‌ای که دوره معتبرتری را ارائه می‌دهد نمره بالاتری را هم طلب می‌کند.

دوره A-Level چیست؟

تحصیل در نیوزلند در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از دانشجویان در سرتاسر جهان قرار گرفته است. دانشجویان ایرانی نیز از این قاعده مستثنی نشدند و آنها نیز علاقه بسیاری به تحصیل در نیوزلند پیدا کرده اند.

آزمون GMAT به چه صورت است؟

آزمون GMAT بسیار منعطف عمل می کند. شما می توانید یکی از سه ترتیب زیر را برای پاسخگویی به آزمون GMAT انتخاب کنید:

 • ارزیابی نوشتار تحلیلی، استدلال یکپارچه، استدلال کمی، استدلال شفاهی
 • استدلال شفاهی، استدلال کمی، استدلال یکپارچه، ارزیابی نوشتار تحلیلی
 • استدلال کمی، استدلال شفاهی، استدلال یکپارچه، ارزیابی نوشتار تحلیلی

بدین صورت شما بر اساس توانایی های خود می توانید ترتیب آزمون GMAT را شخصی سازی کنید.

همچنین یکی دیگر از ویژگی های آزمون GMAT، این است که بخش های استدلال کمی و استدلال شفاهی سازگار با رایانه است؛ به این معنی که دشوار بودن آزمون متناسب با سطح توانایی شما تغییر می کند.

بدین صورت که اولین سوالی که در بخش های استدلال شفاهی (کلامی) یا کمی دریافت می کنید، با درجه سختی «متوسط»خواهد بود. هنگامی که به هر سوال پاسخ می دهید، این کامپیوتر است که به پاسخ شما نمره می دهد و از آن استفاده می کند تا سوال بعدی را مطرح کند. اگر به اولین سؤال به درستی پاسخ دهید، رایانه معمولاً سؤال سخت تری به شما می دهد. اگر به اولین سوال نادرست پاسخ دهید، سؤال بعدی شما آسانتر خواهد شد. این فرآیند تا زمان تکمیل این دو بخش آزمون، با استفاده از پاسخ به تمام سؤالات قبلی که پاسخ داده شده است، ادامه می یابد. در این مرحله رایانه ارزیابی دقیق از توانایی شما در آن موضوع خواهد داشت.

شما همچنین قادر نخواهید بود به جستجوی پاسخ بپردازید، به آن بازگردید یا پاسخ خود را به سؤالات تغییر دهید. دلیل این است که کامپیوتر از پاسخ شما به هر سوال برای انتخاب سوال بعدی استفاده می کند.

ثبت نام در آزمون GMAT

بخش ارزیابی نوشتار تحلیلی (Analytical Writing Assessment) آزمون GMAT

بخش ارزیابی نوشتار تحلیلی (Analytical Writing Assessment) آزمون GMAT یک بخش نوشتاری ۳۰ دقیقه ای است که به دنبال یافتن مهارت کاربر در یافتن استدلال پنهان در پس یک تحلیل و سپس نقد آن تحلیل است. برای ارزیابی نیز دو نمره ارائه می شود و از میانگین این دو نمره؛ نمره نهایی کاربر داده می شود. نمره اول توسط برنامه تحلیل نوشتار کامپیوتری داده می شود و نمره دوم نیز توسط یک مصحح ارائه می شود.  نمره این بخش نیز از یک (کمترین) تا شش (بیشترین) به صورت نیم واحدی تغییر می کند. نمره صفر نیز در صورتی ارائه می شود که داوطلب هیچ چیزی ننوشته باشد!

بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) آزمون GMAT

بخش استدلال یکپارچه (Integrated Reasoning) آزمون GMAT نیز ۳۰ دقیقه است. در این بخش توانایی کاربر در بررسی و ارزیابی داده های ارائه شده در چند قالب و از چند منبع را بررسی می کنند. این بخش از ۱۲ سوال در ۴ بخش مختلف تشکیل شده است:

 • تفسیر بصری (Graphic Interpretation): در این بخش باید سوالات جای خالی بر اساس شکل یا نمودار ارائه شده پر شوند.
 • تحلیل دوقسمتی (Two-Part Analysis): یک سوال با دو زیرسوال داده شده که باید پاسخ های ممکن از جدولی که گزینه ها را به شکل ستونی نشان می دهد انتخاب شود.
 • تحلیل جدول (Table Analysis): یک جدول قابل مرتب شدن ارائه می شود که باید تحلیل شود و بر اساس آن به سوالات چندبخشی با پاسخ های صحیح و غلط جواب داده شود.
 • استدلال چند منبعی (Multi-Source Reasoning): در این نوع از سوال چند منبع اطلاعاتی در قالب نامه ها و متن های رسمی ارائه می شود و باید بر اساس این اطلاعات به سوالات مربوطه پاسخ داد.

برای تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی نیاز به گذارندن دوره A-Level یا دوره Foundation در انگلیس دارید. اما هر یک از این دوره ها چیستند؟ چه زمانی باید در دوره A-Level شرکت کنیم و چه زمانی در دوره Foundation؟ هر یک از این دوره ها ما را برای شرکت در چه رشته هایی آماده می کند؟ در این مقاله پاسخ این سوال و بسیاری از سوال های دیگری که برای شما پیش آمده را خواهیم داد.

بخش استدلال کمی (Quantitative Reasoning) آزمون GMAT

در بخش استدلال کمی (Quantitative Reasoning) آزمون GMAT سوالات ریاضی و محاسباتی ارائه می شود. این سوالات نیازمند مقداری دانش محاسباتی و جبری است. سوالات این بخش در دو دسته حل مسئله و کفایت داده مطرح می شود که در بخش کفایت داده باید پاسخ دهید که آیا اطلاعات داده شده برای حل قطعی و یکتای مسئله کفایت می کند یا خیر. این بخش از آزمون GMAT تعداد 31 سوال و 62 دقیقه زمان دارد و نمرات آن در بازه 0 تا 60 است و البته نمرات بالای 51 و زیر 6 بسیار نادر است.

بخش استدلال کلامی یا شفاهی (Verbal Reasoning) آزمون GMAT

بخش استدلال کلامی یا شفاهی (Verbal Reasoning) آزمون GMAT از 36 سوال تشکیل شده و 6۵ دقیقه زمان دارد. نمرات این بخش همانند بخش استدلال کمی (Quantitative Reasoning) در بازه 0 تا 60 است و البته نمرات بالای 51 و زیر 6 بسیار نادر است. در این بخش باید به سوالات درک مطلب، تحلیل انتقادی و تصحیح جمله جواب داد. سوالات نیز ۵ گزینه ای هستند. طبق اعلام طراحان در این بخش توانایی شما برای تحلیل اطلاعات و استخراج یک نتیجه گیری بررسی می شود.

نمره آزمون GMAT از ۲۰۰ تا ۸۰۰ در نوسان است و نمره بخش های ارزشیابی نگارش تحلیلی و استدلال یکپارچه به صورت مجزا ارائه می شود. نمرات کلی به صورت ده دهی ارائه می شود و طبق اعلام موسسه GMAC نمره میانگین داوطلبان حدودا ۵۴۰ بوده است. برای نمره گرفتن باید در نظر داشتن که تست به صورت انطباقی عرضه می شود و در صورتی که شما به سوالات درست جواب دهید سوالات سخت تری برای شما طرح می شوند. البته ممکن است شما به یک سوال اشتباه جواب دهید اما کامپیوتر تشخیص دهد این یک مورد پرت بوده و به آن توجه نکند. در مجموع الگوریتم نمره دهی آزمون GMAT یک الگوریتم چندمعیاره پیچیده است.

آزمون GMAT چیست؟

تحصیل در دانمارک با توجه به اینکه زندگی در این کشور بسیار لذت بخش است، طرفداران بسیاری دارد و گاه دانشجویان ایرانی سطح رفاه عالی در این کشور را به تحصیل در دانشگاه های بهتر در سایر کشورها ترجیح می دهند.

ثبت نام در آزمون GMAT

ثبت نام آزمون GMAT از طریق سایت مخصوص GMAC برای این آزمون یعنی www.mba.com صورت می گیرد. ثبت نام در سایت رایگان است.

مراحل ثبت نام در آزمون GMAT

1) ایجاد حساب کاربری در سایت: برای ثبت نام در آزمون باید در سایت فوق یک پروفایل ایجاد کرده و اطلاعات خود را شامل نام، نام خانوادگی، آدرس و ... را وارد کنید. هنگام وارد کردن نام و نام خانوادگی دقت کنید که نحوه نگارش آن باید با چیزی که در پاسپورت شما نوشته شده است، یکسان باشد.

2) ورود به قسمت Register for the GMAT

3) پیدا کردن مرکز یا مراکز مورد نظر در لیست: امکان برگزاری آزمون GMAT در ایران وجود ندارد و متقاضیان علاقه مند به شرکت در این آزمون می بایست به امارات متحده در دو شهر دبی (4 مرکز) و ابوظبی (2 مرکز)، ترکیه در دو شهر آنکارا و استانبول، آذربایجان یا ارمنستان سفر کنند. البته توجه داشته باشید که هیچگونه محدودیتی برای داوطلبان به جهت اینکه در کدام کشور یا مرکز آزمون GMAT را بدهند وجود ندارد و ما صرفاً نزدیکترین مراکز به ایران را نام بردیم. دقت داشته باشید که مسئولیت تهیه ویزا و… بر عهده متقاضیان است و موسسه GMAC هیچگونه تعهد یا مسئولیتی در قبال این موضوع ندارد.

بعد از انتخاب مرکز یا مراکز مورد نظر (حداکثر 4 مرکز) با زدن next به صفحه بعد بروید.

4) انتخاب تاریخ موردنظر برای آزمون: در این قسمت ابتدا تاریخ مورد نظر را مشخص کنید. سپس بین مراکز انتخاب شده بگردید تا جای خالی پیدا کنید. روزهایی که هنوز جای خالی دارند در جدول به صورت پررنگ و برجسته نمایش داده می شوند. اگر مرکز شما در تاریخ مورد نظرتان جای خالی دارد، روی آن تاریخ کلیک کنید. در سمت راست حدول به شما زمان های خالی در آن روز نمایش داده می شود. زمان برگزاری امتحان GMAT در مراکز مختلف است. آزمون ممکن است در ساعت 8 صبح یا 2:30 بعد از ظهر شروع شود. انتخاب ساعت با شماست.

بعد از انتخاب زمان مورد نظر روی دکمه Select exam appointment کلیک کرده و به صفحه بعد بروید.

5) دریافت برنامه GMATPrep: در این صفحه از شما سوال می شود که به چه طریق می خواهید برنامه GMATPrep را دریافت کنید. اگر ساکن ایران هستید، گزینه اول را انتخاب کنید و برنامه را به صورت download directly دریافت کنید. دیسک این برنامه به ایران پست نمی شود.

6) تایید و فاکتور: در این صفحه به شما مبلغی که باید بپردازید، نشان داده خواهد شد. در حال حاضر هزینه آزمون 250 دلار است. در این صفحه از شما خواسته می شود که اطلاعات خود را یکبار دیگر چک کنید و مطمئن شوید که در پروفایل اطلاعات خود را به درستی وارد کرده اید. در صورتی که از voucher استفاده می کنید یا کد تخفیف دارید، در پایین این صفحه وارد کنید. اگر می خواهید از credit card استفاده کنید به صفحه بعد بروید.

7) پرداخت از طریق credit card: در این صفحه اطلاعات کردیت کارد را وارد کنید. با پرداخت هزینه آزمون، شما باید در تاریخ و ساعتی که مشخص کردید، به مرکز موردنظر مراجعه و آزمون GMAT را پشت سر بگذارید.

تیم پارس رادین که بیش از ۱۳ سال سابقه در اعزام دانشجو به خارج از کشور دارد، آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما در مورد آزمون GMAT است. کافیست با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد