اقامت دائم آلمان

اقامت دائم آلمان

کسب اقامت دائم آلمان، یکی از محبوب ترین موضوعات برای طرفداران مهاجرت به کشورهای اروپایی است. دلیل آن هم شرایط رفاهی، کاری، تحصیلی و زندگی خوب در آلمان است. در این مقاله قصد داریم روش‌های مهاجرت و کسب اقامت دائم آلمان را برای شما شرح دهیم.

اخذ اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج، تولد، تحصیل، کار یا ثبت شرکت در آلمان روش هایی هستند که در ادامه این مقاله به آن ها خواهیم پرداخت. اگر به دنبال مهاجرت به آلمان هستید، با ما همراه باشید.

شرایط اولیه اقامت در آلمان

آلمان به دلیل صنعت پیشرفته و توسعه یافته خود، یکی از ثروتمندترین کشورهای اروپا و جهان است. سیاست های آلمان در طی این سال ها نسبت به سایر کشورهای اروپایی یا آمریکا، مبتنی بر پذیرش راحت تر مهاجرین بوده است که همین تعداد متقاضیان مهاجرت به آلمان را در ایران یا سایر کشورهای جهان افزایش می دهد.

پیشرفت و توسعه صنعتی، آلمان را به نیروی کار متخصص نیازمند کرده است و همین دلیلی است که این کشور در سال‌های اخیر برای پذیرش دانشجو و نیروی کار، برخوردی نسبتا سهل گیرانه از خود نشان داده است.

برای مهاجرت به این کشور و اخذ اقامت دائم آلمان روش های متنوع و گسترده ای وجود دارد که شما باید با توجه به توانمندی ها، علایق و سوابق خود بهترین را برگزینید.

کسب اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

مهاجرت تحصیلی به آلمان اولین روشی است که به ذهن همه می آید. محبوبیت آلمان در میان دانشجویان دلایل متعدد و متفاوتی دارد. یکی از این دلایل دانشگاه های آلمان است. دانشگاه های آلمان در میان بهترین دانشگاه های جهان هستند و در رتبه بندی های معتبر موجود، جایگاه خوبی را به خود اختصاص می دهند. هر دانشجویی در هر کجای دنیا علاقه دارد بتواند در چنین محیط های آموزشی، آن هم رایگان تحصیل کند! بله، رایگان!

دلیل دوم و مهمی که دانشجویان به دنبال تحصیل در آلمان و اخذ اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل در این کشور هستند، رایگان بودن آن است. نرخ بیکاری پایین و موقعیت های شغلی مرتبط، تخصصی و فراوان از دیگر دلایلی هستند که دانشجویان را برای تحصیل در آلمان، تحریک می کنند.

آلمان همواره در میان گزینه های اصلی دانشجویان ایرانی برای مهاجرت تحصیلی به خارج از کشور بوده است. البته تحصیل به تنهایی نمی تواند مجوز اقامت دائم شما در آلمان باشد.

کسب اقامت دائم آلمان از طریق تحصیل

شما پس از گذراندن دوره تحصیلی خود با کار در آلمان، سرمایه گذاری در آلمان یا ازدواج با یک فرد آلمانی می توانید برای اخذ اقامت دائم آلمان اقدام کنید. هر دانشجوی بین المللی بعد از فارغ التحصیلی ۱۸ ماه فرصت دارد تا ویزای تحصیلی خود را به ویزای دیگری تبدیل کند و پس از آن درخواستی برای دریافت اقامت دائم آلمان ارائه کند. در غیر این صورت مجبور به ترک خاک آلمان و بازگشت به کشور زادگاه خود خواهد شد.

اگر به دنبال تحصیل در آلمان یا سایر کشورهای اروپایی هستید احتمالا هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را نگران می کند. برای دانشجویان بین المللی از طرف نهادهای مختلف، بورسیه های تحصیلی متعددی ارائه می‌شود. یکی از آن ها بورسیه اراسموس است که تحت حمایت اتحادیه اروپا و با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است. در مقاله زیر می توانید اطلاعات بیشتری در مورد این بورسیه تحصیلی کسب کنید:

اقامت دائم آلمان از طریق کار در این کشور

همان طور که بالاتر گفتیم، آلمان برای پیش برد و توسعه بیشتر صنعت خود علاوه بر محققین، نیاز به نیروی کار متخصص نیز دارد. این کشور که از کمبود نیروی کار جوان رنج می برد، به دنبال جذب نیروی کار خارجی است و در آن نیز موفق بوده است. متقاضیان کار در آلمان می توانند از چندین روش متفاوت اقدامات لازم را انجام دهند. ویزای جست و جوی کار یا ویزای جاب سیکر آلمان و ویزای کار آلمان از طریق پیشنهاد شغلی یا جاب آفر آلمان دو تا از معروف ترین شیوه هایی هستند که می توان برای اخذ اقامت کاری آلمان پیش گرفت.

هر یک از این ۲ روش را قبلا در دو مقاله و به تفصیل توضیح داده ایم. برای مطالعه این دو مقاله به لینک های زیر مراجعه کنید:

روش کاری دیگری که می توان از طریق آن اقامت دائم آلمان را کسب کرد، دوره آوسبیلدونگ است. این دوره که کمتر به آن اشاره می شود، برای آماده کردن متقاضیان جهت ورود به بازار کار است. طول دوره آوسبیلدونگ بین ۲۴ – ۱۸ ماه و جامعه هدف آن افرادی با سن کمتر از ۲۵ سال است. برای شرکت در این دوره، با توجه به کالجی که از آن پذیرش می گیرید، به مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 نیاز دارید. این دوره با آموزش مهارت های شغلی، افراد را برای فعالیت در مشاغل تخصصی آماده می کند. گذراندن این دوره شانس یافتن کار و پذیرفته شدن از طرف کارفرمایان آلمانی را بالاتر می برد.

پس از دریافت ویزای کار به یکی از این روش ها با تداوم فعالیت در آلمان برای ۴ سال متوالی و پرداخت مالیت درآمد می توانید درخواست خود برای کسب اقامت دائم آلمان را ارائه دهید. اگر موفق به دریافت اقامت دائم آلمان شدید، پس از ۳ سال امکان درخواست تابعیت و پاسپورت آلمانی برای شما فراهم است.

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت

اقتصاد پویای آلمان سرمایه داران خارجی بسیاری را به سمت خود جذب کرده است. درست است که خیلی ها از این کار هدفی جز کسب سود و درآمد بیشتر ندارند، اما سرمایه گزاری و ثبت شرکت در آلمان می تواند باعث کسب اقامت دائم آلمان شود.

اقامت آلمان از طریق ثبت شرکت یکی دیگر از روش هایی است که اقامت آلمان را به شما هدیه می دهد. در این روش هم، مانند روش قبل، در ابتدا اقامت موقت ۳ الی ۵ ساله آلمان را دریافت می کنید. اگر فعالیت شرکت شما در ۳ سال اول موفقیت آمیز بوده باشد و در این سه سال توانسته باشید درآمد خوبی کسب کنید و به خوبی از پس هزینه های خود و کارمندانتان برآیید، مجاز هستید که برای دریافت اقامت دائم آلمان اقدام کنید.

ثبت شرکت در آلمان برعکس کشورهای اروپایی دیگر به سرمایه هنگفت و بسیار زیادی نیاز ندارد. شما با تنها ۲۵۰۰۰ دلار (حداقل) و یک طرح توجیحی اقتصادی خوب می توانید مجوز ثبت شرکت در آلمان را از اتاق بازرگانی آلمان دریافت کنید.

البته این روش شاید از همه روش های دیگر سخت تر باشد. دلیل آن هم سخت گیری اتاق بازرگانی المان در تایید طرح های اقتصادی ارائه شده است.

اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج

نگاه کردن به ازدواج تنها به چشم روشی برای اخذ اقامت دائم آلمان نه پسندیده است و نه از طرف دولت آلمان پذیرفته می شود. با این همه اگر ازدواجی حقیقی با یکی از تابعین کشور آلمان داشته باشید، می توانید اقامت دائم آلمان را کسب کنید.

دلیل تاکید ما بر ازدواج حقیقی این است که دولت آلمان برای ارائه اجازه اقامت به شما، نیاز به مدارکی دال بر حقیقی بودن ازدواج دارد. آن ها برای جلوگیری از سو استفاده و کاهش تعداد ازدواج های صوری قوانین سخت گیرانه ای وضع کرده‌اند تا تعداد ازدواج های غیرواقعی به حداقل برسد.

برای کسب اقامت دائم آلمان از طریق ازدواج با یک شهروند آلمانی، زوجین باید ازدواج و حقیقی بودنش را به روش های مختلفی ثابت کنند. ارائه مدارک و شواهدی مثل عکس های مشترک خانوادگی، ایمیل و پیام های شخصی، اسناد مربوط به ازدواج، سفرهای مشترک و هر چیز دیگری که مهری بر حقیقی بودن رابطه آن دو است، می تواند اثرگذار باشد. علاوه بر این متقاضی دریافت اقامت دائم آلمان و همسرش نباید هیچ گونه سابقه کیفری داشته باشند. متقاضی دریافت اقامت دائم آلمان باید گواهی عدم سو پیشینه خود را از کشور مبدا دریافت کند و به عنوان مدرک به سفارت ارائه دهد. او علاوه بر این نیاز به آشنایی حداقلی با زبان آلمانی دارد.

نکته مهمی که در مورد کسب اقامت دائم به این روش، باید به آن توجه کرد، این است که شهروند آلمانی باید بتواند هزینه های زندگی خود و همسر غیر آلمانی‌اش را بپردازد تا هزینه های همسرش روی دوش دولت آلمان نیافتد.

پس از گذراندن این مراحل و اثبات حقیقی بودن ازدواج، می توانید مجوز اقامت در آلمان را کسب کنید اما برای دریافت اقامت دائم آلمان باید پس از ۳ سال زندگی مشترک با همسر آلمانی خود، برای دریافت تابعیت این کشور اقدام کنید.

اگر قصد زندگی در آلمان را دارید، مطالعه مقاله زیر می تواند دید خوبی از شرایط زندگی در این کشور به شما بدهد:

قانون خاک در آلمان برقرار نیست

کشورها برای اعطای اقامت پس از تولد در یک کشور خارجی، از دو قانون متفاوت پیروی می کنند. تعداد کمی از کشور ها مثل آمریکا، کانادا و برزیل به کودکانی که در خاک کشورشان متولد شوند، تابعیت خود را هدیه می دهند. این اعطای تابعیت و اجازه اقامت دائم بدون در نظر گرفتن تابعیت والدین است و هیچ محدودیتی ندارد. برعکس قانون خون که در سایر کشورها اجرا می شود، تنها در صورتی تابعیت و اجازه اقامت دائم را اعطا می کند که یکی از والدین کودک، پدر یا مادرش، تابعیت آن کشور را داشته باشند و او تابعیت را از طریق خون به ارث برده باشد.

کشور آلمان از آن دسته کشورهایی است که قانون خون در آن پیاده می شود و دریافت تابعیت کودک تنها با تولدش در خاک آلمان، امکان پذیر نیست. البته آلمان در شرایط خاص، استثنائاتی هم قائل شده است. برای مثال اگر والدین کودک بدون تابعیت باشند یا هویت آن ها نامعلوم باشد، به او تابعیت و اجازه اقامت دائم آلمان را اعطا می کند.

علاوه بر این فرزندان اتباع خارجی در صورتی که ۸ سال متوالی از ۲۱ سال اول زندگی خود را در آلمان اقامت داشته باشند یا برای ۶ سال در مدارس این کشور تحصیل کرده باشند، می توانند تابعیت و اقامت دائم آلمان را کسب کنند.

اعطای اقامت دائم آلمان بر حسب خون

تیم مشاورین متخصص ما در پارس رادین آماده ارائه خدمات مشاوره ای به شما برای انتخاب بهترین روش های کسب اقامت دائم در آلمان هستند. کافیست با ما تماس بگیرید.

تماس با ما

  • شماره تماس: 88790181-021
  • شماره تماس: 88791340-021
  • ایمیل: Info@persianradin.com
  • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

    کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد