تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال با توجه به هزینه های معقول تحصیل و زندگی در سالهای اخیر مورد توجه دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. تحصیل در پرتغال می تواند علاوه بر اینکه به شما فرصت تحصیل در یک کشور اروپایی را می دهد، در هزینه های شما صرفه جویی کند.

تحصیل در پرتغال علاوه بر هزینه های معقولی که برای شما به همراه خواهد داشت، مزایای بسیاری دارد که در ادامه این مقاله بیشتر به آنها خواهیم پرداخت و همچنین تحصیل در پرتغال را از تمامی جهات بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

شما با تحصیل در پرتغال فرصت تحصیل در کشوری را خواهید داشت که بدون شک جزء موفق ترین کشورهای در حال توسعه اروپا و جهان در تمامی بخش هاست. اقتصاد، علم و فناوری جزء مسائلی است که پرتغال در آنها بسیار موفق عمل کرده است. دانشگاه های این کشور با رشد فوق العاده علمی که دارند، و همچنین تنوع بالای رشته ‌های دانشگاهی و همچنین فرصت ‌های بی‌شمار تحقیقاتی، مقصد بسیاری از دانشجویان بین المللی از اروپا و سایر کشورهای جهان است.

بورسیه اراسموس که نام کامل آن بورسیه اراسموس موندوس Erasmus Mundus است، برنامه بورس آموزشی تحت حمایت اتحادیه اروپاست که با هدف سازمان دهی تبادل دانشجو بین دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی اروپا و سایر نقاط جهان راه اندازی شده است.

مقدمه ای بر تحصیل در پرتغال

پرتغال با نام رسمی جمهوری پرتغال (به پرتغالی: República Portuguesa) کشوری در جنوب غربی اروپا، با حدود 11 میلیون نفر جمعیت، از اعضای اتحادیه اروپا و ناتو با شیوه حکومتی جمهوری پارلمانی است. پایتخت آن لیسبون و زبان رسمی آن پرتغالی می باشد.

پرتغال  غربی ‌ترین کشور قاره اروپاست و به همراه کشورهای اسپانیا، آندورا و جبل‌الطارق، شبه جزیره ایبِری را در جنوب غربی اروپا تشکیل می دهند. پرتغال از سوی غرب به اقیانوس اطلس محدود شده‌است و دو مجمع‌الجزایر آزور و مادیرا واقع در این اقیانوس نیز جزء خاک پرتغال هستند.

کشور پرتغال دو منطقه کلان‌شهری عمده دارد که یکی کلان‌شهر لیسبون در جنوب و دیگری کلان‌شهر پورتو در شمال است. نام کامل پورتو، پورتو-کاله بوده‌است که به معنی بندر کال‌ها (نام قومی سلتی) است و نام پرتغال نیز تلفظی از نام پورتوکاله است. مناطق پورتو و لیسبون از قدیم با یکدیگر در رقابت بوده‌اند.

از آنجایی که پرتغال عضو اتحادیه اروپاست، واحد پول رسمی این کشور، یورو است. پرتغال از نظر قومی کشوری یک‌دست است و نزدیک به ۹۷ درصد از مردم آن را پرتغالیان تشکیل می‌دهند. در تمامی کشور زبان پرتغالی رایج است. هرچند در این کشور دین رسمی تعیین نشده ‌است، ۸۴٫۵ درصد از مردم آن مسیحی کاتولیک و پیرو کلیسای رم هستند.

تاریخ پرتغال به واسطه قرار گرفتن در منطقه ای استراتژیک و همچنین دوران استعمارگرانه این کشور بسیار پر فراز و نشیب است و در زمان شاه عباس صفوی نیز ایرانیان با پرتغالی ها در تنگه هرمز جنگ هایی داشته اند که در نهایت ایرانیان دست استعمارگران پرتغالی را از سرزمین ها و جزیره های جنوبی واقع در خلیج فارس کوتاه نگه داشتند. در حال حاضر روابط تهران - لیسبون تحت تاثیر روابط ایران با اتحادیه اروپا بوده است و با پایان گرفتن برجام، مناسبات اقتصادی بسیاری بین دو کشور وجود ندارد. با این حال دانشجویان ایرانی مشکلی در رابطه با تحصیل در پرتغال نخواهند داشت.

تحصیل در دانمارک با توجه به اینکه زندگی در این کشور بسیار لذت بخش است، طرفداران بسیاری دارد و گاه دانشجویان ایرانی سطح رفاه عالی در این کشور را به تحصیل در دانشگاه های بهتر در سایر کشورها ترجیح می دهند. تحصیل در دانمارک موضوع مقاله زیر از سایت موسسه اعزام دانشجو پارس رادین است.

دلایل تحصیل در پرتغال

پرتغال به واسطه صنعت کشاورزی و ماهیگیری قوی خود و همچنین صنعت گردشگری، وضعیت اقتصادی بسیار مناسبی در سطح بین المللی دارد؛ به طوری که پرتغال در سال 2020 در فهرست کشورها بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی (برابری قدرت خرید) در رتبه 42 جهان قرار دارد.

در سال های اخیر، دولت این کشور توجه بسیاری نسبت به مقوله آموزش داشته است و با برخورداری از دانشگاه های بسیار معتبر جهانی در پیشرفت علم و فناوری نیز همواره در حال رشد است. دانشگاه های پرتغالی سطح علمی خوبی در دنیا دارند که این موضوع می تواند به تنهایی هر دانشجوی ایرانی را علاقه مند به تحصیل در پرتغال کند. هزینه زندگی و تحصیل در پرتغال نیز کاملا منطقی و معقولانه است (با تحصیل به زبان پرتغالی معقول‌تر هم می‌شود!) که فاکتور مهمی در مزایای تحصیل در پرتغال محسوب می شود.

شما همچنین با تحصیل در پرتغال، در سرزمینی زندگی خواهید کرد که آرزوی گردشگران سراسر دنیاست؛ زیرا که پرتغال به راستی یکی از زیباترین کشورهاست.

دلایل تحصیل در پرتغال

برای تحصیل در انگلیس در مقطع کارشناسی نیاز به گذارندن دوره A-Level یا دوره Foundation در انگلیس دارید. اما هر یک از این دوره ها چیستند؟ چه زمانی باید در دوره A-Level شرکت کنیم و چه زمانی در دوره Foundation؟ هر یک از این دوره ها ما را برای شرکت در چه رشته هایی آماده می کند؟ در این مقاله پاسخ این سوال و بسیاری از سوال های دیگری که برای شما پیش آمده را خواهیم داد.

تحصیل در پرتغال؛ مقطع کارشناسی

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی یا لیسانس، 3 الی 4 سال به طول می انجامد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی  عموماً به زبان پرتغالی می باشد و در دانشگاه های بین المللی به زبان انگلیسی نیز برخی دوره ها ارائه می شود که هزینه های تحصیل در آنها بالاتر می باشد. برای تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی به مدرک آیلتس با نمره 6 و یا تافل معادل آن نیاز دارید.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی منوط به داشتن دیپلم دوازده ساله است. 

همچنین ارائه انگیزه نامه (SOP) می تواند بر اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر تاثیر بسزایی داشته باشد.

 

 

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی:

برای اخذ پذیرش یک دانشگاه پرتغالی در مقطع لیسانس به موارد زیر نیاز دارید:

 • اصل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی 12 ساله به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان پرتغالی مورد تایید دانشگاه (در صورت تحصیل به زبان پرتغالی)
 • مدرک زبان آیلتس با نمره 6 و یا تافل معادل آن (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)
 • انگیزه نامه (SOP) که باعث افزایش شانس شما می شود.

تحصیل در پرتغال؛ مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد یا فوق لیسانس معمولا بین  1 تا 2 سال به طول می انجامد.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد نیز همانند مقطع کارشناسی به هر دو زبان پرتغالی و انگلیسی امکان پذیر است که هزینه های تحصیل به زبان انگلیسی بالاتر می باشد. برای تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی به مدرک آیلتس با نمره 6.5 و یا تافل معادل آن نیاز دارید.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد منوط به داشتن دیپلم دوازده ساله و لیسانس معتبر است.

تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد همانند تحصیل در ایران، علاوه بر آزمون شامل پایان نامه نیز می شود و تمامی دانشجویان باید در انتهای تحصیل خود آن را ارائه کنند.

 

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال در مقطع کارشناسی ارشد:

برای اخذ پذیرش یک دانشگاه پرتغالی در مقطع فوق لیسانس به موارد زیر نیاز دارید:

 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی 
 • اصل مدرک لیسانس به همراه ریز نمرات
 • مدرک زبان پرتغالی مورد تایید دانشگاه (در صورت تحصیل به زبان پرتغالی)
 • مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 و یا تافل معادل آن (در صورت تحصیل به زبان انگلیسی)
 • سابقه کاری مرتبط با تحصیلات و داشتن رزومه علمی قوی شانس اخذ پذیرش را بالا می برد.

تحصیل در پرتغال؛ مقطع دکترا

تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا بین 3 تا 4 سال به طول می انجامد.

شما برای تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا به مدرک زبان آیلتس با نمره 7 نیاز دارید.

تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا کار چندان آسانی نیست و این کار نیازمند یک نامه قبولی از یک استاد راهنما (برای همکاری در پروژه علمی) جهت اخذ پذیرش تحصیلی در این مقطع است. تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا می تواند موجب اخذ اقامت این کشور برای دانشجویان گردد.

داشتن مقالات و رسالات بین المللی و مکاتبه با اساتید دانشگاه های پرتغالی برای جلب نظر یک استاد سوپروایزر و همچنین رزومه کاری قوی، شانس اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه های پرتغال برای تحصیل در مقطع دکترا را بالا می برد.

 

 

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا:

برای اخذ پذیرش یک دانشگاه پرتغالی در مقطع دکترا به موارد زیر نیاز دارید:

 • اصل مدرک دیپلم و ریز نمرات دبیرستان و پیش دانشگاهی
 • اصل مدرک لیسانس و ریز نمرات دانشگاهی
 • اصل مدرک فوق لیسانس و ریز نمرات دانشگاهی
 • مدرک زبان آیلتس با نمره 7 (و یا تافل معادل آن)
 • رسالات و مقالات علمی معتبر و بین المللی
 • طرح پژوهشی پیشنهادی (پروپوزال) قوی

تحصیل در انگلیس همواره متقاضیان زیادی داشته است. دلیل آن هم سطح علمی و پژوهشی بالای دانشگاه های انگلیس است. ارائه رشته های مختلف به زبان انگلیسی، تحصیل در انگلیس را به یکی از محبوب ترین مقصد مهاجرت تحصیلی تبدیل کرده است. در مقاله زیر شرایط، دلایل، مزایا و تمام زوایای تحصیل در انگلیس را بررسی خواهیم کرد.

مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال

علاوه بر مدارکی که برای تحصیل در پرتغال در تمامی مقاطع دانشگاهی در بالا گفتیم، مدارک لازم دیگری نیز برای تحصیل در پرتغال و اخذ ویزای دانشجویی پرتغال وجود دارد که باید برای اخذ ویزای تحصیلی به سفارت ارائه دهید.

این مدارک لازم برای تحصیل در پرتغال عبارتند از:

 • پاسپورت دارای اعتبار به همراه فتوکپی پاسپورت
 • 4 قطعه عکس پاسپورتی
 • نامه پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه پرتغالی
 • معرفی محل اقامت دانشجو به هنگام تحصیل در پرتغال
 • ارائه انگیزه نامه (SOP) که هدف دانشجو از تحصیل در پرتغال را بیان می کند.
 • مدارک مربوط به شهریه سالیانه پرداخت شده دانشگاه و یا مدرک بورسیه تحصیلی
 • نامه تمکن مالی
 • نامه سلامت پزشکی
 • بیمه نامه معتبر
 • گواهی عدم سوء پیشینه

بورسیه تحصیلی استرالیا برای دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل در استرالیا را دارند، مهم است. در مقاله زیر سعی می کنیم به سوالات شما در خصوص انواع بورسیه تحصیلی استرالیا، ‌شرایط دریافت آن ها، نحوه دریافت و هزینه های تحت پوشش بورسیه تحصیلی استرالیا، پاسخ دهیم.

هزینه تحصیل در پرتغال

سواحل زیبای پرتغال می تواند آرزوی هر گردشگر خارجی باشد. شما با تحصیل در پرتغال تجربه زندگی در یکی از زیباترین کشورهای دنیا را خواهید داشت.

هزینه تحصیل در پرتغال

تحصیل در پرتغال با توجه به اینکه به  دو زبان پرتغالی و انگلیسی امکان پذیر است، هزینه های متغیری خواهد داشت. طبیعی است که تحصیل به زبان پرتغالی هزینه های کمتری برای شما خواهد داشت.

هزینه تحصیل در پرتغال، بسته به رشته تحصیلی، زبان تحصیل و دانشگاه محل تحصیل، در مقطع کارشناسی سالانه بین 2000 تا 8000 یورو و  در مقطع کارشناسی ارشد سالانه بین 4000 تا 10000 یورو می باشد. همچنین هزینه تحصیل در پرتغال در مقطع دکترا بین 6000 تا 15000 یورو در سال است.

علاوه بر هزینه تحصیل در پرتغال، دانشجویان خارجی هزینه زندگی روزمره نیز دارند که این هزینه ها شامل هزینه مسکن، خوراک، پوشاک، خرید کتاب، تفریحات و… می باشد که هزینه ماهیانه ای در حدود 800 تا 1000 یورو را شامل می شود. (بسته به سبک زندگی و شهر محل سکونت)

اجازه کار در حین تحصیل در پرتغال

طبق قانون، شما با تحصیل در پرتغال اجازه کار برای ساعات محدودی را خواهید داشت. بر اساس قانون، دانشجویان بین المللی، این اجازه را دارند تا در طول سال تحصیلی در پرتغال در تمامی مقاطع در حین ترم تحصیلی 20 ساعت در هفته کار کنند. البته هیچ محدودیتی برای ساعت کردن در هنگام تعطیلات تابستانی وجود ندارد.

حداقل دستمزد در پرتغال، ساعتی 6 یورو است و شما بسته به مدرک تحصیلی و توانایی های خود می توانید ساعتی 8 تا 12 یورو درآمد کسب کنید و از این طریق بخش قابل توجهی از هزینه های زندگی و تحصیل در پرتغال را تأمین کنید. اگرچه این حق کار محدود نمی تواند تمامی هزینه های تحصیل در پرتغال را جبران کند اما شما می توانید با کسب بورسیه های تحصیلی، از پس مخارج زندگی و تحصیل در پرتغال به راحتی بربیایید.

همه می دانند که بی شک یادگیری هر زبانی در محیط، بهترین و سریع ترین روش است. برای همین یادگیری زبان فرانسه در فرانسه می تواند به شما در یادگیری سریع تر و با کیفیت تر کمک کند. علاوه بر این هدف خیلی از متقاضیان یادگیری زبان فرانسه در فرانسه، هموار تر کردن راه تحصیل در فرانسه است. در مقاله زیر قصد داریم یادگیری زبان فرانسه در فرانسه را از تمام زوایا بررسی کنیم.

بورسیه تحصیلی در پرتغال

تحصیل در پرتغال با تمام مزایایی که دارد، با توجه به قیمت کنونی یورو (تقریباً 22000 تومان در تیر 1399) برای دانشجویان ایرانی بسیار گران است. از این رو، شما بعنوان دانشجوی متقاضی تحصیل در پرتغال باید نسبت به اخذ بورسیه های تحصیلی اقدام کنید.

بورسیه های تحصیلی متعددی از طرف دولت پرتغال و دانشگاه های این کشور به دانشجویان بین المللی اعطا می شود که اغلب این بورسیه ها در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد. برخی از بورسیه های تحصیلی در پرتغال عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی اراسموس: برای دانشجویان تمامی مقاطع اعم از اروپایی و غیر اروپایی
 • بورسیه تحصیلی TEDS: کمک هزینه تحصیلی سالیانه به دانشجویانی که خانواده آن ها منابع مالی کافی ندارند.

 • بورس تحصیلی FCT: برای دانشجویان دکترا که در مراحل مختلف با ایجاد پایگاه های تحقیقاتی علمی در سطح بین المللی و برای ایجاد زیرساخت های تحقیقاتی ارتباطات علمی و تعامل نوین با ایجاد کسب و کار جدید اهدا می شود.
 • بورسیه های تحصیلی ناتو برای دوره های فلوشیپ در مقطع فوق دکترا
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه لیسبون برای دانشجویان دوره MBA
 • بورسیه های تحقیقاتی دانشگاه پورتو
بورسیه تحصیلی در پرتغال

لیسبون (به پرتغالی: Lisboa) پایتخت و بزرگ‌ترین شهر کشور پرتغال و نیز مرکز ناحیهٔ لیسبون است. این شهر که شهری مدرن و مبتنی بر اصول شهرسازی محسوب می‌شود، وسعت بسیاری داشته و حدود ۳٬۳۴۰٬۰۰۰ نفر ساکن آن هستند که از این تعداد ۵۶۴٬۴۷۷ نفر در مرکز شهر و حدود ۲٬۸۰۰٬۰۰۰ نفر در پیرامون آن ساکن شده‌اند. امروزه لیسبون از لحاظ مختلف اهمیت فراوانی یافته و به‌عنوان دومین قطب اقتصادی در شبه‌جزیرهٔ ایبری پس از مادرید مطرح می‌شود.

تحصیل در قبرس به دلایل بسیاری می تواند مورد توجه دانشجویان ایرانی قرار گیرد. شما با تحصیل در قبرس علاوه بر فرصت تحصیل در یکی از کشورهایی که دانشگاه های خوبی دارد، فرصت این را دارید که با هزینه های نسبتاً معقولی تحصیل کنید.

دانشگاه های پرتغال

دانشگاه های پرتغال وضعیت نسبتاً خوبی نیز در رتبه بندی QS دارند. از دانشگاه های برتر پرتغال در سال 2020 می توان موارد زیر را نام برد:

 • دانشگاه پورتو (University of Porto) با رتبه 357 جهان

 • دانشگاه لیسبون (University of Otago) با رتبه 360 جهان

 • دانشگاه جدید لیسبون (Universidade NOVA de Lisboa) با رتبه 428 جهان

 • دانشگاه کویمبرا (University of Coimbra) با رتبه 431 جهان

 • دانشگاه کاتولیک پرتغال (Universidade Católica Portuguesa - UCP) با رتبه 801 جهان

 • دانشگاه مینهو (Universidade do Minho)

 • دانشگاه آویرو (Universidade de Aveiro)

موسسه اعزام دانشجو و مهاجرتی پارس رادین با بیش از 10 سال تجربه موفق در امر اعزام دانشجو به خارج از کشور، آماده مشاوره به شما دوستان علاقه مند به تحصیل در پرتغال است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تحصیل در پرتغال با مشاوران ما در پارس رادین ارتباط برقرار کنید.

شما همچنین می توانید با ارزیابی رایگان مدارک خود، شانس خود را برای تحصیل در پرتغال امتحان کنید. با پُر کردن فرم ارزیابی مدارک، مشاوران ما با شما تماس خواهند گرفت.

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد