اتریش

اتریش

It is Austria's destiny to rule the world

درباره اتریش

کشور اتریش از لحاظ جغرافیایی و سیاسی به 9 استان تقسیم شده و عضو اتحادیه اروپا و عضو شنگن است. کشور اتریش بر پایه سرانه تولید ناخالص داخلی، دوازدهمین کشور ثروتمند جهان است. زبان رسمی اتریش آلمانی است و 98 درصد مردم این کشور به زبان آلمانی صحبت می کنند. در کنار آلمانی، اقلیتی به زبان های کروات، اسلوونیای و مجارستانی صحبت می کنند، ولی به طور عام به زبان انگلیسی هم آشنا هستند و انگلیسی زبان ها در این کشور با مشکل مواجه نمی شوند. تقریباً تمام دانشجویانی که تجربه تحصیل خود در اتریش را مرور می کنند، قبول دارند که این کشور از غنا و تنوع فرهنگی و همچنین یک تجربه اجتماعی فراموش نشدنی برای دانشجویان خارجی برخوردار است. در سال 2019، شهر وین توسط آژانس مشاوره(Mercer) برای دهمین بار پشت سر هم، به عنوان شهری با بالاترین کیفیت زندگی در جهان قرار گرفت. اتریش کشوری است که از تعداد بیشماری فرصت های ورزشی برخوردار است. در این کشور همه مطمئناً آنچه را که آرزو می کند، پیدا خواهند کرد. محبوب ترین ورزش ها در اتریش عبارتند از فوتبال، اسکی آلپی، هاکی روی یخ، دوچرخه سواری، کوهنوردی و شنا.
چرا اتریش؟
مهاجرت به اتریش از طریق تحصیل، به خاطر وجود دانشگاه هایی که در لیست صد دانشگاه برتر جهان قرار دارند، در عصر حاضر مورد استقبال شمار زیادی از ایرانیان قرار گرفته است. کشور اتریش با سرلوحه قرار دادن آلمان به عنوان قطب اقتصاد اروپا و تاثیر پذیری از کشور بی نظیر سوییس، آسایش، رفاه و امنیت اجتماعی بالایی را برای شهروندان خود مهیا کرده است. شایان ذکر است از دیگر مزایای ویزای تحصیلی اتریش این است که خانواده متقاضی (همسر و فرزندان زیر18 سال) به واسطه دریافت این ویزا اجازه خواهند داشت و می توانند ویزای همراه را دریافت نمایند. هم چنین همسر متقاضی اجازه کار به همان میزان تایید شده برای شخص متقاضی را خواهد داشت (قوانین هر ایالت متفاوت است).
شرایط تحصیل و اعزام دانشجو
شهریه بسیار پایین دانشگاه ها در اتریش، یکی از مزیت های این کشور به شمار می رود. از دیگر مزیت های تحصیل در اتریش، پذیرش در بیشتر رشته های تحصیلی بدون نیاز به ارایه مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی (بسته به دانشگاه و رشته) می باشد. دانشگاه های این کشور، تحصیل به زبان آلمانی و انگلیسی را در برنامه کاری خود قرار داده اند. متقاضیان می توانند با شرکت در دوره زبان آلمانی به مدت سه ترم، به سطح لازم جهت فراگیری دروس برسند. هزینه هر ترم زبان آلمانی در اتریش که یک دوره شش ماهه را شامل می شود، 7500 یورو می باشد. سطح زبان دانشجو توسط آزمون EPD سنجیده می شود که این آزمون در ایران برگزار نمی شود و دانشجو پس از گذراندن دوره زبان آلمانی، بایستی در این آزمون شرکت نماید. لازم به ذکر است که فرصت سه گانه متقاضیان برای شرکت در آزمون، در صورت عدم قبولی منتفی شده و پذیرش تحصیلی متقاضی نیز باطل خواهد شد.
آن دسته از متقاضیانی که از سایر دانشگاه هایی مانند پیام نور، غیرانتفاعی، علمی کاربردی، آزاد و ... فارغ التحصیل شده اند، نمی توانند در دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته اتریش شرکت کنند؛ شرط ورود به مقاطع بالاتر برای این دسته از دانشجویان، گذراندن واحد هایی است که از طرف دانشگاه های اتریش به ایشان معرفی می گردد. لازم به توضیح است، در این روش واحد هایی که توسط متقاضی در دانشگاه خود گذرانده شده است، مورد ارزیابی قرار می گیرد و نیازی به گذراندن مجدد این واحد ها در دانشگاه های اتریش نیست. افرادی که فارغ التحصیل دانشگاه سراسری (روزانه و یا شبانه) هستند، اجازه تحصیل در مقطع بالاتر برای تحصیل در اتریش را دارند. البته در مورد دریافت پذیرش توسط فارغ التحصیلان دانشگاه دولتی نیز نمی توان به طور قطع اظهار نظر کرد و تصمیم نهایی به عهده دانشگاه مقصد خواهد بود.
تحصیل در مقطع کارشناسی
مدت زمان مطالعه مقطع کارشناسی ناپیوسته در اتریش در حدود سه تا چهار سال به طول می انجامد. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان آلمانی بوده و با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا ECTS ، برای گرفتن مدرک کارشناسی در هر ترم باید به طور متوسط 30 واحد انتخاب و نمره لازم در هر واحد کسب شود. مقدار کل واحد برای مدرک لیسانس 3 ساله بر این اساس 180 ECTS است. برای دوره های 4 سال لیسانس به ترتیب 240 ECTSلازم است.
هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی با توجه به رشته تحصیلی در حدود 363.36 الی 726.72 یورو در هر ترم می باشد. علاوه بر این دانشجویان باید مبلغ 19.20 یورو برای حق عضویت در اتحادیه دانشجویان H-Beitrag و هزینه بیمه حوادث دانشجویی پرداخت کنند. قابل توجه است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر بوده و همچنین شهریه هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت می باشد. دانشجویان همزمان با تحصیل در مقطع کارشناسی حق 10 ساعت کاردانشجویی در هفته را خواهند داشت، میانگین حقوق دریافتی به ازای هر ساعت بین 8 تا 10 یورو است،که می تواند بخشی از هزینه های زندگی دانشجو را پوشش دهد.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، برنامه های 1 ساله و هم چنین 2 ساله نیز در اتریش وجود دارد. با توجه به سیستم انتقال اعتبار اروپا (ECTS) در هر ترم باید به طور متوسط 30 واحد گرفته شود و دانشجو ملزم به کسب نمره لازم می باشد. به طور معمول در برنامه یکساله 60 ECTS و برای برنامه دو ساله، گرفتن 120 ECTS لازم است. به منظور دریافت مدرک کارشناسی ارشد، تکمیل پایان نامه های علمی به عنوان بخشی از مطالعات کارشناسی ارشد در بسیاری از موارد مورد نیاز است.
در شرایط عادی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش، متقاضی باید دانشجو یا فارغ التحصیل مقطع کارشناسی، ترجیحا دانشگاه های دولتی باشد (مدرک دانشگاه آزاد اسلامی مورد تایید 90 درصد از دانشگاه های کشور اتریش نمی باشد)، اما شرایطی مهیاست که متقاضی می تواند در صورت عدم وجود شرایط فوق نیز، از تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در اتریش بهره مند گردد. هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی در دانشگاه های دولتی با توجه به رشته تحصیلی در حدود 363.36 الی 726.72 یورو در هر ترم می باشد. علاوه بر این دانشجویان باید مبلغ 19.20 یورو برای حق عضویت در اتحادیه دانشجویان H-Beitrag و هزینه بیمه حوادث دانشجویی پرداخت کنند. قابل توجه است که هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی بسیار بیشتر بوده و همچنین شهریه هر دانشگاه با دانشگاه دیگر متفاوت می باشد. دانشجویان مقطع ارشد اجازه کار پاره وقت به صورت هفته ای 20 ساعت را دارا می باشند، میانگین حقوق دریافتی به ازای هر ساعت بین 8 تا 12 یورو است،که می تواند بخش زیادی از هزینه های زندگی دانشجو را پوشش دهد.
شرايط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه های دولتی اتریش:
 • ارائه نمره زبان آلمانی یا انگلیسی جهت پذیرش الزامی نیست (البته این امر، به رشته تحصیلی و دانشگاه مورد نظر بستگی دارد).
 • امکان تغییر گرایش وجود دارد.
 • زبان تدریس در بیشتر رشته ها به زبان آلمانی است. رشته هایی که به زبان انگلیسی تدریس می شوند، نیازمند مدرک آیلتس با نمره 5/6 است (بستگی به رشته و دانشگاه مورد نظر، امکان دریافت پذیرش بدون ارائه مدرک وجود دارد).
 • نحوه گذراندن دوره های آلمانی برای متقاضیانی که نمره زبان آلمانی ارائه نداده اند، بدین صورت است که داوطلب تا دو سال (بسته به سطح زبان شخص، رشته و دانشگاه، مدت زمان دوره متفاوت است) دوره زبان را در دانشگاه می گذرانند و تا سه بار فرصت دارند در آزمون EDP یا ÖSD و به منظور ورود به دوره های آکادمی شرکت نموده و پذیرفته شود.
تحصیل در مقطع دکتری
اتریش انتخاب خوبی برای محققان حرفه ای، از جمله دانشجویان دکتری برای تحصیل است. بخش عمده ای از برنامه های دوره دکتری در دانشگاه های دولتی، به عنوان پیش نیاز، به یک مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با رشته مورد نظر نیاز دارند. در اغلب موارد، تسلط به زبان آلمانی نیز برای فرد ضروری خواهد بود، مگر اینکه متقاضی بتواند یک دوره دکتری با زبان انگلیسی پیدا کند و در آن دوره اقدام به دریافت پذیرش نماید؛ در برخی موارد، ممکن است دانشگاه مدرک کارشناسی ارشد، رشته غیر مرتبط را نیز برای پذیرش متقاضی قبول کند؛ به خصوص اگر فرد متقاضی به وسیله پایان نامه کارشناسی ارشد خود توانایی بالقوه خود برای تحصیل در مقطع دکتری را ارائه دهد. برخی از برنامه های دکتری در اتریش، دانشجویان را به عنوان کارمندان دانشگاه در نظر می گیرند و فرصت های تدریس ، حقوق و مزایای دیگری را به آنها ارائه می دهند. هزینه تحصیل ر مقطع دکتری برای دانشجویان در اکثر مواقع رایگان می باشد. در سال های اخیر دولت اتریش مدت زمانی را که دانشجویان فارغ التحصیل مقطع دکتری می توانند در جستجوی کار باشند، از شش ماه به دوازده ماه افزایش داده است.
تحصیل پزشکی
دانشگاه های پزشکی در اتریش از معتبرترین و پرطرفدارترین دانشگاه ها در سطح جهان به شمار می روند و دانشجویان پس از فارغ التحصیلی، به راحتی می توانند در تمامی کشورهای جهان مشغول به کار شوند و یا تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اتریش را به صورت تخصصی، تکمیل نمایند. برای تحصیل پزشکی از مقطع دیپلم، فرد بایستی در کنکورهای ورودی آن کشور شرکت نماید که البته پذیرفته شدگان در بیشتر مواقع، از بین شهروندان این کشور برگزیده می شوند .
دانشگاه علوم پزشکی وین از معروف ترین دانشگاه های پزشکی اروپا می باشد که از سال 2004 به طور مستقل و جدای از دانشگاه وین، مشغول به فعالیت می باشد. این دانشگاه برنامه هایی بسیار عالی جهت پزشکان عمومی و دوره های کلینیکال ارایه می دهند که به عنوان برنامه دکتری می توان رشته هایی هم چون مهندسی پزشکی، بهداشت عمومی، بیماری های قلبی عروقی، آنکولوژی پزشکی، عصب شناسی بالینی، تحقیقات بالینی بر روی توسعه دارویی، روان درمانی و بهداشت روان، بازسازی استخوان ها و مفاصل و عصب شناسی بالینی را بر شمرد. در اتریش رشته هایی از قبیل پیرا پزشکی با گرایش های مختلفی چون فیزیک پزشکی، پروتزهای دندانی ... و غیره به زبان آلمانی ارایه می گردد.
پذیرش در دانشگاه های علوم پزشکی
برای ثبت نام در دانشگاه پزشکی اتریش ، دانشجویان باید امتحان ورودی دانشگاه را با موفقیت سپری کرده و دارای گواهینامه زبان آلمانی با سطح C1 باشند. امتحان ورودی همزمان در تمام دانشگاه های پزشکی سراسر اتریش برگزار می شود ، به همین دلیل دانشجویان می توانند فقط یک دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. و همچنین ثبت نام در دانشگاه های علوم پزشکی اتریش فقط یک بار در سال، صورت می گیرد.
هزینه های تحصیل و زندگی
 • اجاره خانه: 500 یورو
 • خوراک: 240 یورو
 • برق، آب و ... : 80 یورو
 • تلفن و اینترنت: 27 یورو
 • تفریح و سرگرمی : 50 یورو
 • بیمه درمانی : 55 یورو
 • جمع کل : 952 یورو
ویزای تحصیلی
مدارک عمومی که برای حصول اطمینان حتما باید به همراه داشته باشید، به شرح زیر است:
 • فرم درخواست ویزا که به طور کامل و خوانا پر شده و توسط شخص متقاضی امضاء گردیده باشد
 • گذرنامه با مدت اعتبار کافی (حداقل ۶ ماه از تاریخ درخواست روادید)
 • 2 نسخه فتوکپی از تمام صفحات گذرنامه، گذرنامه و شناسنامه همسر (در مورد افراد متاهل)
 • اصل شناسنامه و 2 نسخه فتوکپی از تمام صفحات آن
 • تعهد نامه مالی که خود متقاضی در ایران به نام خود حساب باز کرده است و معادل ریالی مبلغ ۱۰۰۰۰ یورو به حساب خود پول گذاشته و تایید آن را از بانک می گیرد و به سفارت ارائه می دهد.
 • اصل و فتوکپی از پذیرش و یا تایید دریافت درخواست پذیرش از یک دانشگاه یا (Fachhochschule) در اتریش، به علاوه یک نسخه کپی
 • گواهی عدم سوء پیشینه و ترجمه آن با تایید وزارت امور خارجه، به همراه یک نسخه کپی
 • شش قطعه عکس ۳.۵*۴.۵ یا ۴*۵ تمام رخ، رنگی، زمینه سفید، بدون روتوش
 • مدرک زبان آلمانی
 • سند ازدواج (در مورد افراد متاهل)
 • ارائه بیمه درمانی و مسافرتی ۳ ماهه، به همراه یک نسخه کپی
 • تاییدیه محل سکونت در اتریش (گواهی رزرو کوتاه مدت هتل یا پانسیون قابل قبول نیست)
 • بیوگرافی (رزومه)
مدارکی که باید در روز مصاحبه برای درخواست اقامت دانشجویی در دو دسته و به ترتیب زیر به سفارت ارائه شود :
 1. دسته اول
  • اصل فرم درخواست اقامت همراه با عکس
  • اصل پذیرش دانشگاه اتریشی
  • اصل مدرک تامین مالی (حساب بانکی به همراه گردش حساب سه ماهه یا ضمانت نامه از فرد اتریشی)
  • مدرکی دال بر محل اقامت در اتریش
  • اصل مدارک ترجمه شده (شماسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و سند ازدواج)
  • کپی از تمامی صفحات گذرنامه
  • کپی بیمه نامه مسافرتی سه ماهه
 2. دسته دوم
  • کپی فرم درخواست اقامت همراه با عکس
  • کپی پذیرش دانشگاه اتریشی
  • کپی مدرک تامین مالی (حساب بانکی به همراه گردش حساب سه ماهه یا ضمانت نامه از فرد اتریشی)
  • کپی مدرکی دال بر محل اقامت در اتریش
  • کپی مدارک ترجمه شده (شماسنامه، گواهی عدم سوء پیشینه و سند ازدواج)
  • کپی از تمامی صفحات گذرنامه
  • کپی بیمه نامه مسافرتی سه ماهه

تماس با ما

 • شماره تماس: 88790181-021
 • شماره تماس: 88791340-021
 • ایمیل: Info@persianradin.com
 • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

صفحات اجتماعی

نمایندگی مراکز

  کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد