کانادا

کانادا

From Sea to Sea

درباره کانادا

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان تشکیل شده است. پایتخت سیاسی کانادا شهر اتاوا است که دو دانشگاه بسیار معتبرOttawa و Carleton در این شهر واقع شده اند. زبان انگلیسی به همراه زبان فرانسه، دو زبان رسمی در کشور کانادا محسوب می شوند. این کشور دارای 329 دانشگاه و تعداد زیادی کالج تحصیلی می باشد که 72 عدد از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران هستند. شایان ذکر است که 25 دانشگاه از کانادا در رنکینگ بالای موسسه رده بندی QS Ranking قرار دارند. کشور کانادا در میان مقاصد تحصیلی برتر دنیا، جایگاه خوبی را به خود اختصاص داده است. انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک که میزبان بسیاری از دانشگاه‌های برتر کانادا هستند، جزو محبوب‌ترین استان‌های کانادا برای دانشجویان بین‌المللی نیز به حساب می‌آیند. سازمان ملل متحد همواره کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکانهای جهان برای زندگی معرفی می کند و همیشه در لیست ۱۰ کشور برتر از نظر کیفیت زندگی بوده است. بر پایه آمار رسمی از مرکز آمار کانادا، در حال حاضر بیش از 200 هزار نفر ایرانی در این کشور زندگی می کنند.
چرا تحصیل در کانادا
 • دانشجویان بین‌المللی که موفق به کسب مدرک از دانشگاه های کانادا شده‌اند و تجربه کاری در کانادا دارند، بدون اینکه لازم باشد خاک کانادا را ترک کنند می‌توانند برای دریافت اقامت (Permanent Residency) دائم اقدام کنند.
 • امکان کار کردن پس از فارغ التحصیلی، به منظور برخورداری از تجربه کار در این کشور (Post-Graduation Work Permit) از 8 ماه تا 3 سال
 • شانس گرفتن اقامت دائم پس از تحصیل در کانادا نسبت به تمامی کشورهای توسعه یافته دنیا، بالاتر است.
 • بر اساس گزارش های U.S. News کانادا سومین رتبه را در میان برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی دارد
 • ۵ مورد از معتبرترین مدرسه های تجارت و کسب و کار جهان، در کشور کانادا قرار دارند
 • بر اساس سطح کیفیت زندگی در سال 2019، کانادا در رتبه اول کشورهای جهان قراردارد
 • از نظر سطح تحصیلات، مردم کشور کانادا تحصیل کرده ترین مردم در جهان هستند. بیش از نیمی از ساکنان این کشور (27/56 درصد)، دارای مدرک دانشگاهی هستند
مدارس در کانادا
تمامی مدارس کانادا مسئولیت ارائه آموزش به دانش آموزان رده سنی 5 (یا 6) تا 18 سال را بر عهده دارند، اما سیستم آموزشی کانادا و سطح بندی دانش آموزان در استان های مختلف آن، متفاوت است و البته، سطوح ارائه شده به منطقه و مدرسه نیز بستگی دارد.
دانش آموزان خارجی برای تحصیل در مدارس دولتی کانادا باید سالیانه بین 10 تا 14 هزار دلار پرداخت کنند. هزینه مدارس خصوصی بیش از این مقدار بوده و به امکانات و تجهیزات آموزشی، تفریحی و علمی دارد که مدارس در اختیار دانش آموزان خود و والدین آنها قرار می دهد، بستگی دارد. اگر فرزندان کمتر از 18 سال داشته باشند و بدون والدین برای تحصیل به کانادا اقدام کنند، جهت کسب اجازه تحصیل در کانادا، باید تحت مراقبت و نظارت فردی بالغ در کانادا (Custodian) باشند.
موسسه حقوقی پارس رادین، نماینده رسمی TDSB (Toronto District School Board) در ایران، امکان تحصیل فرزندان شمارا در بهترین مدارس کانادا فراهم می آورد. برای کسب اطلاعات بیشتر، با مشاوران متخصص ما تماس بگیرید.
دوره کالج
کالج ها مراکزی دولتی و یا خصوصی هستند که بیشتر روی مهارت های کاربردی و مربوط به بازار کار تمرکز دارند و امکان اشتغال دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی از این مراکز (بخصوص کالج هایی که بعد از اتمام دوره تحصیل دوره کارورزی دارند) بسیار بالاست. این دوره ها که بهترین آنها اغلب دو یا سه ساله هستند، در کشور کانادا بسیار پر استقبال بوده و شمار زیادی از دانشجویان کانادایی و بین المللی برای دسترسی و ورود سریع تر به بازار کار و همچنین اخذ اقامت کاری در این دوره ها تحصیل می کنند. شرایط ورود به دوره های کالج در کانادا، نسبت به دانشگاه ها کمی ساده تر است و نداشتن سخت گیری در داشتن نمره زبان بالا و حتی رزومه علمی بسیار عالی و همچنین شهریه های به نسبت مناسب تر از دانشگاه ها، از مهم ترین دلایل انتخاب کالج ها می باشند. با توجه به برنامه های مهاجرتی بسیار متفاوتی که در کشور کانادا و همچنین به طور مجزا در استان های این کشور وجود دارد، شرایط برای اخذ اقامت، بعد از تحصیل برای دانشجویان عزیز بسیار فراهم می باشد، و حساسیت انتخاب یک کالج معتبر و مناسب در ابتدای امر برای اخذ ویزا و در اخر برای گرفتن اقامت بسیار مشهود است.
هزینه تحصیل در دوره های کالج
هزینه دوره های کالج بستگی به رشته مورد نظر، نوع مدرک تحصیلی مورد درخواست، شهر محل تحصیل و سایر عوامل، سالیانه بین 10000 دلار کانادا تا 18000 دلار کانادا می باشد که این مبلغ با توجه به هزینه های سالیانه دانشگاه ها، بسیار کمتر است.
شرایط دریافت پذیرش دوره کالج
بسته به نوع مدرک انتخابی و دوره آموزشی مورد نظر، فرد متقاضی در زمان اقدام جهت گرفتن پذیرش تحصیلی از کالج، باید حداقل مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی و یا حتی مدرک کارشناسی داشته باشد و این بدین منظور نمی باشد که افرادی که مدارک تحصیلی بالاتری هستند، نمی توانند در کالج تحصیل کنند. برای گرفتن پذیرش تحصیلی، فرد متقاضی باید مدرک زبان انگلیسی (TOEFL iBT-IELTS) داشته باشد. البته در صورتیکه فرد متقاضی در زمان ارسال مدارک خود جهت گرفتن پذیرش تحصیلی نمره زبان انگلیسی نداشته باشد و بخواهد دوره زبان انگلیسی خود را در کانادا بگذراند، می تواند پذیرش مشروط بگیرد (Conditional Admission) و داشتن نمره زبان انگلیسی الزامی نیست و متقاضی باید در دوره های زبان انگلیسی که توسط خود کالج مورد نظر و یا موسسات مورد قبول آن برگزار می شود، شرکت نماید. هزینه دوره های زبان انگلیسی بستگی به طول دوره و همچنین کالج زبان مورد نظر دارد اما به طور معمول، هزینه یک دوره 4 هفته ای، برابر با 3000 دلار کانادا خواهد بود.
با توجه به اهمیت انتخاب کالج های معتبر و همچنین کالج هایی که بعد از دوره اصلی، دوره کارآموزی دارند و این موضوع در دریافت اقامت دانشجویان بسیار تایین کننده است، موسسه حقوقی پارس رادین با دارا بودن سابقه درخشان در همکاری با تعداد زیادی از کالج های بسیار معتبر کانادا، می تواند در مسیر دریافت پذیرش و ادامه تحصیل در این کالج ها متقاضیان را راهنمایی کند.
دوره کارشناسی (Bachelor’s Degree)
دوره کارشناسی در کانادا یا همان Undergraduate Degree در تمامی استان ها به جز استان کبک، پس از سال ۱۲ دبیرستان آغاز می شود. به طور معمول، دوره کارشناسی در کانادا ۴ سال به طول می انجامد. در استان کبک پس اتمام سال ۱۱ دبیرستان، دانشجو می تواند وارد دوره کالج شود یا در دوره پیش دانشگاهی دو ساله شرکت کرده و سپس وارد دوره لیسانس ۳ و یا 4 ساله شود. هزینه تحصیل در این مقطع بسته به رشته و دانشگاه، متفاوت بوده ولی به صورت میانگین می توان میزان شهریه این مقطع را در کشور کانادا، بین 8000 هزار دلار کانادا تا 22000 هزار دلار کانادا در نظر گرفت.
شرایط دریافت پذیرش دوره کارشناسی
 • دارا بودن مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی (12 ساله) با معدل بالای 15
 • دارا بودن مدرک زبان حداقل IELTS 6.0 و یا TOEFL iBT 78
 • دریافت یک توصیه نامه از مدرسه و دو توصیه نامه از معلم های مقطع دبیرستان
 • انگیزه نامه مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظر
  دوره کارشناسی ارشد ( Master’s Degree)
  دوره کارشناسی ارشد در کانادا یا همان Graduate Degree، معمولا ۱ تا ۲ سال بوده و به صورت تحقیق محور و یا پژوهش محور ارائه می شود. در دوره های Course-based، دانشجو با شرکت در کلاس و گذراندن واحد های درسی، مدرک کارشناسی ارشد خود را دریافت می کند. در دوره کارشناسی ارشد Research-based، دانشجو باید با کمک استاد راهنمای خود بر روی موضوعی تحقیق کرده و در نهایت، یک پایان نامه ارائه بدهد. برخی از دوره های کارشناسی ارشد نیز ترکیبی بوده و شامل واحد درسی و تحقیق می شوند. دوره های کارشناسی ارشد تحقیق محور، در بسیاری از موارد توسط دانشگاه یا استاد راهنما تحت حمایت مالی (فاند) قرار می گیرند و بورسیه تحصیلی کانادا را دریافت می کنند. برخی از دوره های کارشناسی ارشد، این امکان را به متقاضی می دهند که به صورت مستقیم در مقطع دکتری دوره ادامه پیدا کند. همچنین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد در کانادا می توانند از طریق برنامه مهاجرتی فارغ التحصیلان (ویزای (Post-Graduation Work Permit Program کانادا برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کنند
  شرایط دریافت پذیرش دوره کارشناسی ارشد
  • داشتن مدرک کارشناسی با معدل بالای 15
  • داشتن مدرک IELTS 6.5 به بالا و یا TOEFL iBT معادل آن
  • داشتن مدرک GRE و یا GMAT (بسته به رشته تحصیلی)
  دوره دکتری (Doctoral Degree)
  دوره دکتری در کانادا بطور معمول، ۳ تا ۵ سال طول بطول می انجامد. در دوره دکتری کانادا دانشجو باید یک پروژه تحقیقاتی را دنبال کند. بیشتر این پروژه ها تحت حمایت مالی شرکت های بزرگ بوده و به همین دلیل بیشتر اساتید در دوره دکتری، به دانشجویان فاند یا کمک تحصیلی اعطا می نمایند. این بورسیه ها گاهی شهریه دانشجو را پوشش داده (Tuition Fee Waiver) و گاهی مبلغی اضافه بر آن نیز به دانشجو داده می شود تا هزینه های زندگی او نیز پوشش داده شود.
  شرایط دریافت پذیرش دوره دکترا
  • داشتن مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل بالای 15
  • داشتن مدرک IELTS 7.0 به بالا و یا TOEFL iBT معادل آن
  • داشتن مدرک GRE و یا GMAT (بسته به رشته تحصیلی)
  • رزومه علمی قوی
  • مقالات علمی به چاپ رسیده در مجلات معتبر ISI و یا ارائه شده در کنفرانس های معتبر و شناخته شده بین المللی
  • سوابق تدریس در دانشگاه و یا سایر موسسات علمی-پژوهشی
  • سوابق تحقیق و پژوهش در دانشگاه، صنعت و یا سایر موسسات علمی-پژوهشی

  شایان ذکر است در صورتی که سطح زبان انگلیسی و فرانسوی ضعیف دارید و رزومه علمی مناسبی ندارید (مقالات معتبر)، گرفتن پذیرش تحصیلی در دوره دکترا در کانادا برای شما کار بسیار دشواری خواهد بود.
  بورسیه تحصیلی در کانادا
  باوجود هزینه های بالای تحصیل در کشور کانادا و وجود دانشگاه های بسیار معتبر با درجات علمی بالا، این مهم برای دانشجویان فراهم گردیده است تا فرصت تحصیل در این کشور را با وجود بورسیه ها و کمک هزینه های تحصیلی از دست ندهند. روش های بسیاری برای دریافت کمک هزینه های تحصیلی در این کشور وجود دارد.
  در بیشتر مواقع، بورس های تحصیلی به مقاطع کارشناسی ارشد (برای دوره های تحقیقاتی) و دکتری اختصاص می یابند و در موارد بسیار نادر و ویژه ای، کمک هزینه مالی را در مقطع کارشناسی خواهیم داشت. نکته قابل توجه برای دریافت کمک هزینه های ذکر شده در بالا، این است که این مبالغ کاملا غیر قابل بازگشت هستند. در مواردی هم که دانشجو شرایط دریافت بورسیه تحصیلی را ندارد، می تواند از وام های دانشجویی استفاده کند که شرایط آن برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان کانادایی تفاوت چندانی ندارد. مبلغ بورسیه تحصیل به عوامل بسیار زیادی از جمله بودجه دانشگاه، بودجه استاد راهنما، بودجه پروژه ای که دانشجو برای آن انتخاب شده، تعداد واحد های درسی دانشگاه و سایر موارد، بستگی دارد و برای هر کس با توجه به موقعیت تحصیلی و رزومه تحصیلی، متفاوت می باشد.
  دریافت بورسیه تحصیلی در کانادا نیازمند صبر فراوان، تخصص بسیار بالا در مکاتبه با استاتید و بیان توانایی های فردی، توصیه نامه های بسیار معتبر، انگیزه نامه قابل توجه و بسیاری موارد دیگر می باشد که مشاوران متخصص موسسه حقوقی پارس رادین شما را در راستای ارتقا دادن رزومه علمی خود و همچنین دریافت بورسیه تحصیلی حمایت و راهنمایی می کنند.
  برای دریافت اطلاعات بیشتر با مشاوران متخصص ما تماس بگیرین و شرایط خود را با مشاوران ما ارزیابی کنید.
  هزینه زندگی در کانادا
  به طور کلی، هزینه های متوسط یک زندگی دانشجویی در هر ماه برای یک نفر، حدود 1000 تا 1500 دلار کانادا است. در ادامه برای درک بهتر از میزان هزینه های احتمالی، به چند نمونه از هزینه های زندگی (به طور متوسط) در کانادا اشاره شده است:
  • اجاره خانه دارای یک اتاق در تورنتو: 1500 تا 2300 دلار کانادا (البته دانشجویان به طور معمول چنین خانه ای را به صورت مشترک با یک فرد دیگر اجاره می نمایند که اجاره خانه هر فرد، نیمی از مبلغ اشاره شده خواهد بود)
  • هزینه غذا در یک رستوران : 10 تا ۲۵ دلار کانادا
  • بلیط یک طرفه حمل و نقل عمومی محلی : حدود ۳ دلار کانادا
  • هزینه سینما : ۱۳ تا ۲۰ دلار کانادا
  • هزینه خدمات رفاهی (اینترنت، سیستم گرمایشی و سرمایشی، آب، برق...): ماهانه 150 دلار کانادا
  • هزینه ورزش: ماهانه 48 دلار کانادا (البته باشگاه های داخل دانشگاه نیازی به پرداخت شهریه ندارند)
  • هزینه تلفن همراه: ماهانه بین ۴۰ تا ۷۰ دلار کانادا
  مدارک مورد نیاز جهت گرفتن ویزای دانشجویی
  • نامه پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاه ها و یا کالج های معتبر و مورد تایید اداره مهاجرت کانادا (Letter of Admission)
  • اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار، به انضمام کلیه پاسپورت های قدیمی که در آنها ویزاو مهرهای ورود و خروج درج شده است
  • نامه CAQ (مختص متقاضیان تحصیل در استان کبک)
  • برنامه ریزی تحصیلی (Study Plan)
  • ترجمه شناسنامه دانشجوی متقاضی و همسر و فرزندان وی، توسط مترجمین رسمی قوه قضاییه (برای دانشجویان متاهل)
  • ترجمه مدارک تحصیلی شامل دانشنامه و ریزنمرات مقاطع تحصیلی دانشجوی متقاضی
  • ترجمه سند ازدواج (برای دانشجویان متاهل)
  • رزومه تحصیلی، پژوهشی و کاری دانشجوی متقاض، با اشاره دقیق تمامی تاریخها و سوابق شغلی (در صورت موجود بودن)
  • فایل دیجیتالی عکس پرسنلی دانشجوی متقاضی با ابعاد 300 در 400 مگا پیکسل و با فرمت jpeg
  • نامه تمکن مالی (شامل نامه تمکن بانک به زبان انگلیسی و مهر شده توسط امور بین الملل بانک به همراه گردش چهار ماهه حساب که نشان دهنده میزان درآمد ماهیانه متقاضی باشد. در صورتی که گواهی سپردهی بلند مدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل، و اجاره نامه دارید، نیز ارائه نمایید)، مدت اعتبار نامه تمکن مالی و ریز پرینت گردش حساب 4 ماه آخر یک ماه است.
  • تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی (Family Information) برای هر یک از متقاضیان به صورت مجزا
  • مشخص نمودن محل سکونت در کانادا شامل خوابگاه، اجاره منزل و یا اسکان در منزل اقوام. همچنین، در صورت داشتن قیم، پر کردن فرم Custodianship الزامی است (برای دانش آموزان)
  • مدارک شغلی، شامل گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی (روی سربرگ شرکت) و با اشاره نمودن به تاریخ شروع به کار، عنوان شغلی و درآمد سالیانه، نام مدیر یا سوپروایزر، و مدت زمان موافقت شده با مرخصی، ترجمه فیش حقوقی دو ماه آخر، ترجمه لیست بیمه دو ماه آخر، و ترجمه حکم کارگزینی
  • حامی مالی (برای کسانی که توانایی ارائه مدارک فوق را نداشته باشند). در این شرایط، یکی از اقوام درجه یک دانشجوی متقاضی شامل پدر، مادر، ویا همسر باید ترجمه اسناد ملکی، ترجمه مدارک کاری، نامه تمکن بانک و همچنین ریز پرینت گردش حساب 4 ماه آخر بانکی خود را به زبان انگلیسی و به منظور حمایت مالی و تامین مخارج دانشجوی متقاضی ارائه دهند
  • فرم درخواست ویزا
  هزینه های درخواست ویزای تحصیلی
  هزینه های مربوط به درخواست ویزای تحصیلی کانادا شامل 150 دلارکانادا برای درخواست ویزا و 85 دلار کانادا نیز برای انجام انگشت نگاری است که تمامی این هزینه ها به حساب اداره مهاجرت کانادا واریز می گردند که به هیچ عنوان قابل بازگشت نخواهند بود (non-refundable).
  مدارک مورد نیاز پیش از ورود به کانادا
  • اصل پاسپورت که ویزای به تحصیلی دانشجوی متقاضی در آن چسبانده شده باشد
  • بیمه مسافرتی
  • اسناد نشان دهنده محل اقامت شامل تاییدیه رزرو خوابگاه و ...
  • نامه پذیرش تحصیلی (Letter of Admission)
  • نامه REFRENCE سفارت
  • ارز، پرینت حساب بانکی و یا اسنادی که نشان دهنده تمکن مالی دانشجوی متقاضی جهت تامین هزینه های زندگی و تحصیل در کانادا باشد
  دریافت SIN NUMBER کانادا
  یک شماره ملی ۹ رقمی منحصر بفرد است که برای هر فرد تازه وارد که اقامت دائم کانادا را دریافت نموده است و یا افرادی که با ویزای دانشجویی و یا دانش آموزی (Study Permit) و یا ویزای کاری (Work Permit) وارد کانادا گردیده اند، صادر می شود. این شماره در واقع کد ملی فرد در کشور کاناداست که علاوه بر شناسایی افراد در کانادا، برای تمامی خدمات دولتی و معاملات نیز کاربرد دارد. دانشجویان و همسران آنها که دارای اجازه کار (ویزای کاری (Work Permit)) هستند، پس از ورود به کانادا و انجام امور اولیه، هم چون اجاره منزل (مشخص شدن آدرس)، می توانند با پاسپورت و ویزای دانشجویی و یا دانش آموزی (Study Permit) خود، به نزدیک ترین دفتر Service Canada مراجعه نمایند و برگه حاوی سین نامبر را دریافت نمایند.

  تماس با ما

  • شماره تماس: 88790181-021
  • شماره تماس: 88791340-021
  • ایمیل: Info@persianradin.com
  • آدرس: تهران، جردن، بلوار آفریقا، خیابان قبادیان شرقی، پلاک ۵، طبقه اول، واحد ۴

  صفحات اجتماعی

  نمایندگی مراکز

   کلیه حقوق این وبسایت محفوظ و متعلق به شرکت پارس رادین میباشد